top of page

Zimnotłoczony olej konopny a zmiany skórne u koni

Aleksander Midor

Dziś przedstawiamy Wam obserwacje właścicielki znanego już Wam Mańka (Historia mięśnia nadłopatkowego) na temat wpływu obecności zimnotłoczonego oleju konopnego w diecie Mańka. Zachęcamy do lektury!



Wałach, lat 15, zmiany skórne, znane powszechnie pod nazwą lipcówka.

W naszym przypadku nie przybierają poważnej formy jak u innych koni, ale widać, że swędzą i drażnią konia.

Prawdopodobnie jest to reakcja alergiczna na ukąszenia meszek lub komarów.

Pierwsze objawy pojawiły się w lipcu. Są to strupki składające się z ropy i krwi, po oczyszeniu mamy mocno zaczerwienioną, sączącą się ranę. W naszym przypadku pojawiają się głównie na nogach. Leczenie jest bardzo uciążliwe, opiera się głównie na oczyszczeniu rany, dezinfekcji i zabezpieczeniu żelem hydrokoloidowym lub preparatem na lipcówkę.


Poniżej zdjęcie jednej z ran przed włączeniem oleju konopnego do codziennej suplementacji.


W tym roku w połowie lipca do diety włączyłam olej konopny w ilości 30ml na dzień. Liczyłam głównie na efekt lekko wyciszający oraz zadbanie o przewód pokarmowy konia. Jednak olej konopny sprawdził się doskonale również w przypadku naszych zmian skórnych. Olej podawany był przez miesiąc, następnie zrobiliśmy przerwę. Do oleju wróciliśmy ponownie we wrześniu i podawaliśmy go do października.

Nasze obserwacje to przede wszystkim brak zmian skórnych w okresie podawania oleju konopnego. Już po tygodniu kiedy olej został odstawiony zmiany skórne zaczęły pojawiać się na nowo. Co więcej aktualnie mamy październik, olej został odstawiony na początku miesiąca, a na nogach oraz głowie pojawiły się nowe strupki. Poza olejem konopny w diecie niewiele się zmieniło, stąd pewność o związku działania oleju konopnego na zmiany alergiczne.


Poniżej zdjęcie jednej z ran po włączeniu oleju konopnego do codziennej suplementacji.



Wnioski: olej konopny prawdopodobnie podniósł odporność organizmu na tyle, że zaczął radzić sobie z alergią na owady, dodatkowo przyspieszył on gojenie się ran, które powstały wcześniej.


Ze swojej strony możemy tylko dodać iż olej z nasion konopi jest źródłem unikalnego kwasu tłuszczowego gamma-linolenowego (GLA), omega-6, który zachowuje się jak omega-3. Wykazano, że GLA przemieszcza się i konkuruje z większą liczbą zapalnych kwasów tłuszczowych w błonach komórkowych. W szczególności GLA jest korzystny dla zdrowia skóry i zdrowia układu pokarmowego oraz może pomóc zrównoważyć wahania hormonalne u klaczy.

Jeśli szukasz oleju konopnego najwyższej jakości, z certyfikatem eko to zapraszamy do naszego sklepu lub sklepów partnerskich: sklep.




38 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Kontakt

Producent:

Botanika Farm Sp.z o.o.

3 Maja 57, 55-200 Oława

​​

Sprzedaż e-commerce:

Essenz SA

​Feliksa Nowowiejskiego 59/1, 61-734 Poznań

sklep@essenz.pl

+48 884 600 048

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • YouTube

Dziękujemy. Postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej.

bottom of page